Opublikowano

JAK DBAĆ O JEDWAB

Jedwab to piękny i elegancki, a jednocześnie bardzo delikatny materiał. Jak obchodzić się z jedwabnymi elementami garderoby, by ich nie uszkodzić? Podpowiadamy.

Czyszczenie

W kwestii pielęgnacji jedwab jest dość wymagający. Zdecydowanie nie lubi pośpiechu, braku uwagi i drastycznych środków. Z tego względu nie nadaje się do prania w pralce, wirowania czy suszenia w suszarkach bębnowych. Takie postępowanie szybko doprowadziłoby do utraty koloru i kształtu, a nawet gęstości materiału.

Jak prać jedwab? Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne pranie ręczne. Można do tego wykorzystać niewielką miskę wypełnioną letnią wodą. Temperatura ma duże znaczenie – zbyt ciepła mogłaby spowodować odbarwienie materiału. Należy wystrzegać się inwazyjnych detergentów, takich jak intensywnie czyszczące proszki do prania czy wybielacze, zastępując je specjalnym płynem do prania jedwabiu. Jeśli nie posiadamy takiego produktu, możemy również wykorzystać łagodne mydło w płynie lub szampon do włosów, najlepiej hipoalergiczny. Kosmetyki te posiadają bardzo delikatny skład, który nie uszkodzi struktury jedwabnej tkaniny, nie spowoduje również przebarwień. Podczas prania całkowicie zabronione jest tarcie czy wyciskanie materiału! Czynność ta powinna odbywać się jedynie poprzez cykliczne zanurzanie jedwabiu w wodzie ze środkiem czyszczącym do czasu, aż zabrudzenia znikną. Czas ten nie może być jednak zbyt długi – najlepiej, by nie przekraczał kilku minut. Mokry jedwab staje się znacznie delikatniejszy i podatny np. na odkształcenia. Po zakończeniu prania materiał najlepiej wypłukać w chłodnej wodzie. Można dodać do niej odrobinę białego octu, który pomoże usunąć resztki środka do czyszczenia.

Osoby, które nie mają czasu lub wprawy i boją się, że podczas samodzielnego czyszczenia zniszczą materiał, mogą oddać jedwabne elementy garderoby do pralni chemicznej. Polecamy to rozwiązanie również w przypadku intensywnego zabrudzenia tkaniny. Specjalnie dobrana technologia z pewnością skuteczniej usunie plamy niż domowe pranie ręczne, nie narażając przy tym materiału na zniszczenie.

Suszenie

Wcześniej pisaliśmy, że suszarka bębnowa nie nadaje się do pielęgnacji jedwabiu. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z gorącym grzejnikiem lub umieszczoną w ostrym słońcu suszarką do ubrań. Wysoka temperatura oraz intensywne promienie słoneczne mogłyby spowodować zblaknięcie materiału. Jedwabiu nie można również wykręcać, ponieważ doprowadziłoby to do rozciągnięcie i zniekształcenia. Najlepiej ułożyć mokra tkaninę na ręczniku i delikatnie ją odsączyć, a następnie suszyć na płasko lub starannie wieszając na wieszaku.

Prasowanie

Czy można prasować jedwab? Tak, jednak jedwab prasujemy delikatnie. Najlepiej na lewej stronie i przez cienką warstwę bawełny – może to być gaza lub czysta ściereczka. Koniecznie należy sprawdzić ustawienia żelazka – możemy wybrać tryb o nazwie „jedwab”, a jeśli nasze żelazko nie posiada takiego oznaczenia, ustawić je maksymalnie na 150 stopni. Podczas prasowania materiał powinien być lekko wilgotny.

Codzienna pielęgnacja

Jeśli nasze jedwabne skarby są już czyste, z przyjemnością możemy je ponownie założyć. Nie zapominajmy jednak o codziennych czynnościach, które sprawią, że tkanina na dłużej zachowa swój nieskazitelny wygląd i będzie się fantastycznie prezentowała. Warto pamiętać szczególnie o jednej – perfumy, tak jak jedwab, są niepowtarzalnym, kobiecym atrybutem, należy jednak aplikować je bezpośrednio na skórę, nie na tkaninę, którą mogłyby zniszczyć. Warto również zwrócić uwagę na sposób przechowywania – jedwabne apaszki oraz inne stroje i dodatki najlepiej rozłożyć na wieszaku lub delikatnie złożyć, tak by nie powstawały na nich zagięcia i zagniecenia.

Przechowywanie

Polecamy przechowywać jedwab w szafie, garderobie lub innym zacienionym miejscu, ponieważ długotrwałe wystawianie na działanie słoneczne może spowodować blaknięcie koloru. Proponujemy przechowywać nasze produkty w oryginalnych opakowaniach.

przechowywanie jedwabiu